Jak zamieszkać i zarabiać w Wietnamie?

W styczniu 2020 zarezerwowałem bilet Qatar Airlines do Wietnamu. To miały być miesięczne wakacje w Azji, a następnie powrót ze świeżą energią do występów w Polsce. Gdybyś wtedy powiedział mi, że zamieszkam w Hanoi i ożenię się z Wietnamką w przeciągu kilku miesięcy, to spytałbym Cię, czy poza tym wszystko z Tobą okej?!

Okazuje się jednak, że zamieszkanie na drugim końcu świata nie jest takie trudne. Wystarczy znaleźć źródło zarobku, mieszkanie i wiedzieć, jak zalegalizować swój pobyt w Wietnamie.

Ja z żoną i jej koleżanką, w zadumie jak to życie może się niespodziewanie potoczyć ^^

Ile pieniędzy potrzebujesz na start, by zamieszkać w Wietnamie?

 • około 1200 zł na bilet lotniczy w jedną stronę
 • wykupioną 3 miesięczną wizę (kupiłem za około 400 zł)
 • 5000 zł na koszty przeżycia przez 2 miesiące (koszty życia w Wietnamie). Jest to wystarczający okres czasu, by ze spokojem znaleźć nowe źródło utrzymania.

Jak się utrzymać w Azji?

Przyjezdni z Europy lub Ameryki są przez Wietnamczyków nazywani „foreigners” albo „westerners„. Zarabiają głównie ucząc angielskiego, pracując zdalnie, lub otwierając biznesy.

Ile zarabia nauczyciel angielskiego w Wietnamie?

Nauczyciel angielskiego zarabia około 20 – 30 dolarów na godzinę, w zależności od doświadczenia i certyfikatów. Najwyższa stawka z jaką się spotkałem to 60 dolarów, a najniższa 10. Przeciętne zarobki Wietnamczyków pracujących w mieście to 500 dolarów na miesiąc*, więc dysproporcja w dochodzie foreginersa, a lokalsa jest gigantyczna.

*W internecie znajdziesz informacje o niższych przeciętnych zarobkach Wietnamczyków, jednak nie są one prawdziwe. W dokumentach wpisują oni minimalne wynagrodzenie 4 miliony VND (200 dolarów), by płacić mały podatek i niższą stawkę ubezpieczenia. Reszta pensji wypłacana jest w bonusach, premiach i nagrodach.

Jakie wymagania musisz spełniać?

Większość szkół językowych w ogłoszeniach wymaga certyfikatów TEFL lub TEFOL oraz dyplomu uczelni wyższej. W praktyce i bez tego znajdziesz pracę, w szczególności polegającą na nauczaniu dzieci w przedszkolach i podstawówkach. Takie lekcje opierają się głównie na pokazywaniu karteczek z obrazkami, tańczeniu, śpiewaniu i innych zabawach. Musisz być dziecięcym bardem i osłuchać ich z obcym językiem.

Przykładowe ogłoszenie o pracę.

Mieszkańcom krajów nieanglojęzycznych oferują niższe stawki. Znacznie ważniejszy jest tu jednak kolor skóry – o ile jesteś biały, to znajdziesz dobrze płatną pracę jako nauczyciel, przy znajomości języka przynajmniej na komunikatywnym poziomie. Osobiście nie uczę angielskiego, ale spotkałem kilka osób, które ledwo były w stanie się porozumiewać, a pracowały jako nauczyciele dla szkół podstawowych. Z jednej strony dobrze dla przyjezdnych, z drugiej szkoda dzieci.

Wiele szkół zatrudnia nauczycieli na czarno, by unikać kosztów związanych z ich rejestracją. Pracuje się wówczas na wizie turystycznej. Ośrodki o lepszej reputacji i ceniące sobie długotrwałą współpracę, pomogą Ci wyrobić pozwolenie o pracę i kartę tymczasowego pobytu.

Jak znaleźć pracę jako nauczyciel w Wietnamie?

Jeżeli nie masz żadnego doświadczenia w edukacji językowej zacznij od tzw. „cover lessons„. Ludzie od czasu do czasu odstępują lekcje (na grupach facebookowych), na które nie mogą dotrzeć. Dostarczają Ci wówczas wszystkie materiały potrzebne do przeprowadzenia zajęć.

Udaję nauczyciela.

Gdy już będziesz w Hanoi, pracy szukaj na grupie Hanoi Massive Jobs. Istnieje również wiele innych grup oferujących zatrudnienie.

W Sajgonie swoje pierwsze zlecenia możesz znaleźć na grupie Jobs for Foreigners in Ho Chi Minh City.

Praca zdalna – lepsza alternatywa

Drugą co do popularność formą zarabiania jest praca zdalna. Nie ma nic lepszego, niż zarabiać w euro, dolarach lub złotówkach, a wydawać w dongach! Największym atutem tworzenia dochodu online jest brak przywiązania do miejsca. Oznacza to, że co miesiąc możesz mieszkać w innym miejscu. Jednego dnia bujać się na plażowym hamaku na Cat Ba, innego spijać herbatkę w chmurach w Ha Giang.

Pracę zdalną najlepiej ogarnąć przed przyjazdem. Wyklucza to najbardziej stresujący element przeprowadzki do Wietnamu, czyli poszukiwania nowego źródła utrzymania. Przypominam, że powinieneś zarabiać miesięcznie co najmniej 2500 zł, by żyć tutaj komfortowo.

Najpopularniejsze formy pracy zdalnej to:

 • programista/informatyk
 • ecommerce (strony internetowe, adwords, social media itp)
 • dropshipping lub sklep online
 • montaż, edycja filmów
 • obróbka zdjęć
 • copywriting
 • gra na giełdzie
 • kryptowaluty
 • zdalna nauka angielskiego i innych przedmiotów

Jeżeli jesteś zielony w temacie możesz poszukać kursów np. na temat tworzenia stron internetowych, obróbki grafik, projektowania ulotek, plakatów, marketingu online i wiele wiele innych. Gdy już staniesz się w tym biegły to zaoferuj znajomym swoje usługi. Po dobrze wykonanych usługach będą Cię polecać, a liczba zleceń będzie rosnąć! Problem utrzymania się rozwiązany! Nie musisz zarabiać fortuny, by żyć tutaj jak w raju.

Linh studiująca w barze.

Tę i kilka innych stronek zrobiłem właśnie po kursach, które przerobiłem pijąc wietnamską kawkę ze słodkim mleczkiem nad brzegiem West Lake w Hanoi.

Przykładowo: Cena za stronę internetową to minimum 1000 zł, więc potrzebujesz tylko 3 zlecenia na miesiąc.

Własny biznes w Wietnamie

Wystartowanie z własnym biznesem jako obcokrajowiec w Wietnamie jest łatwiejsze, niż w większości krajów Azji Południowo-Wschodniej.

Proces zakładania firmy w Wietnamie jest łatwy i relatywnie prosty. Czyni to kraj miejscem wartym założenia niewielkiego biznesu, jak restauracji, czy firmy konsultingowej. Przeczytaj, czego się spodziewać przy zakładaniu firmy w poście „Zakładanie małego biznesu w Wietnamie – FAQ„.

Pomysły na biznes w Wietnamie

Przedstawiam Wam listę branż i biznesów, które najczęściej otwierają foreignersi w Wietnamie:

 • Import / eksport (z Polski głównie importuje się farmaceutyki, wyroby spożywcze, meble, sprzęt rolniczy i medyczny, alkohol – do Polski odzież, wyroby spożywcze, artykuły medyczne)
 • Edukacja – nie tylko nauka języka angielskiego, ale różnego rodzaju szkolenia biznesowe, kursy marketingowe itp. Poziom edukacji publicznej jest na niskim poziomie. Bogaci Wietnamczycy chętnie płacą za edukację na wysokim poziomie, szczególnie dla ich dzieci.
 • Konsulting – doradztwo biznesowe, pomoc w prowadzeniu działalności i wchodzeniu na zachodnie rynki.
 • Gastronomia – ludzie zawsze potrzebują dobrego jedzenia. W wietnamskich miastach utarty jest zwyczaj codziennego stołowania się na mieście.
 • Biura podróży – kto nie chciałby pomocy rodaków w zorganizowaniu wycieczki na drugim końcu świata?
 • Kawiarnia / pub – w Hanoi istnieje ponad dwadzieścia tysięcy kawiarni. Popyt jest ogromny. Wystarczy wykroić kawałeczek olbrzymiego ciasta dla siebie.
Szykujemy mandarynki na sprzedaż.

Jak legalnie przebywać w Wietnamie długoterminowo?

W Wietnamie możesz legalnie przebywać posiadając wizę turystyczną, wizę biznesową, kartę tymczasowego pobytu, lub kartę rezydenta.

Wiza turystyczna – aktualizacja 19.03.2022

Wiza turystyczna to najpopularniejsza opcja wśród expatów żyjących w Wietnamie. Jest najłatwiejsza w uzyskaniu, trzeba ją jednak odnawiać obecnie co miesiąc (przed pandemią Covid-19 były to 3 miesiące). Należy wówczas opuścić granicę kraju i aplikować o nową wizę. W praktyce są to krótkie wakacje w Laosie, Kambodży, czy Tajlandii.

Koszt wyrobienia miesięcznej wizy turystycznej jednokrotnego wjazdu to 25 dolarów. Po więcej informacji odnośnie wizy i wjazdu do Wietnamu zajrzyj TUTAJ.

Karta tymczasowego pobytu

Chcąc zamieszkać w Wietnamie, przylecisz tu prawdopodobnie z 3 miesięczną wizą turystyczną. Zanim wygaśnie powinieneś znaleźć pracodawcę, który wyrobi Ci pozwolenie o pracę, dzięki któremu uzyskasz 2 letnią kartę czasowego pobytu. Pozwoli Ci to uniknąć konieczności czterokrotnych wylotów z kraju w ciągu roku i zaoszczędzi sporo pieniędzy. W wielu przypadkach pracodawca pokryje również koszty wyrobienia karty (na chwilę obecną wynoszą one około tysiąca USD).

Po upływie ważności karty tymczasowego pobytu musisz wyrobić ją ponownie na kolejne 2 lata.

Karta rezydenta

Znam tylko dwie drogi uzyskania karty rezydenta:

 1. Zainwestować 130,000 dolarów w otwarcie firmy w Wietnamie
 2. Stać się członkiem wietnamskiej rodziny.

Mimo, że nie jest to popularna forma legalizacji swojego pobytu w Wietnamie, to wspominam o niej, gdyż więcej ludzi znajduje tutaj miłość swojego życia i postanawia się ożenić, niż możecie się spodziewać. Takie historie spotyka się tu na każdym kroku. I nie dziwię się. Azjatki mają w sobie tyle kobiecości!

Okres na który możesz otrzymać pierwszą kartę rezydenta wynosi od 1 do 5 lat. Po upływie daty jej ważności możesz przedłużyć ją na kolejne 10 lat, zaś kolejne odnowienie będzie bez limitu czasowego.

Jak znaleźć mieszkanie w Wietnamie?

Mieszkanie w Wietnamie najlepiej znaleźć poprzez wstawienie ogłoszenia na grupy facebookowe danego miasta. Powinno ono zawierać Wasze oczekiwania odnośnie lokum:

 • cena (rozsądna w standardzie zachodnim to około 4-5 milionów VND za pokój)
 • klimatyzacja
 • rodzaj umeblowania / pościel
 • łazienka w pokoju / na korytarzu
 • preferowana okolica
 • rodzaj mieszkania: pokój w domu / studio / dom
 • inne (basen, balkon, duże okna itd.)

Koniecznie przeczytaj post o kosztach, by nie dać się naciągnąć!

Jeżeli masz lokalnego przyjaciela poproś go o pomoc. Na grupach dla Wietnamczyków ceny są niższe. Najlepiej jeżeli pojedzie z Tobą na oglądanie mieszkania i będzie negocjował. Wówczas możesz znaleźć prawdziwe perełki za niską cenę.

Na początku prawdopodobnie będziesz zdany na siebie. Szukaj mieszkań np. tutaj:

 • Kuckoo House – większość przyjezdnych korzysta z usług kuckoohome. Również z nich korzystałem i jestem bardzo zadowolony. Mieszkania są w bardzo dobrym stanie, sprzątaczka przychodzi 2 razy w tygodniu, wszystkie usterki są natychmiast po zgłoszeniu naprawiane.
 • Hanoi Massive Community – największa grupa facebookowa Hanoi, tu załatwia się prawie wszystko.
 • Housing in Saigon – grupa z ofertami mieszkań w Ho Chi Minh City.
Mieszkania w Hanoi. Bez obaw, nie wszystkie tak wyglądają.

Najemca mieszkania poprosi Cię o paszport, by zameldować Twoje miejsce pobytu na komisariacie policji. Jeżeli tego nie zrobi, to upomnij się o zarejestrowanie Cię. Później możesz mieć problemy, w przypadku aplikowania o pracę lub wyrabiania innych dokumentów.

Polecam również obejrzeć poniższy film o sposobach na zarabianie w Wietnamie:

Jeśli cenisz sobie treści wolne od reklam i sponsorowanych treści, to możesz wesprzeć moją pracę poprzez postawienie mi wirtualnej kawy https://buycoffee.to/josyn. Dzięki temu będę mógł kontynuować pisanie użytecznych i wartościowych tekstów dla Ciebie i innych czytelników!

39 komentarzy

 • Ja sie ciagle waham czy wyjechac tam czy sprowadzic dziewczyne tu. Mam pare pomyslow na biznes, mogl bym nawet uczyc angielskiego ale jakos to mnie przeraza ze sobie nie poradze

 • Hej! Super konkretne informacje! Pytanko – czy mogę znaleźć pracę jako nauczyciel angielskiego ale zdalnie – jeszcze będąc w Europie? (mam poziom C1 ale nie uczyłem nigdy nikogo języka, mieszkałem za granicą parę lat gdzie używałem angielskiego na co dzień). Gdzie znajdę takie oferty?

  • Hej,
   Dziękuję 🙂
   Ciężko jest znaleźć pracę tutaj będąc w Europie, ponieważ czasy zdalnego nauczania były tu tylko około 2 miesiące w trakcie kwarantanny. Większość pozycji jest fizycznie w szkołach. Aczkolwiek nie mówię, że jest to niemożliwe – znajomy uczy zdalnie Wietnamczyków z Anglii, jednak pracę znalazł tutaj, wyrobił sobie renomę i dopiero wówczas wrócił do Europy.
   Spróbuj, być może Ci się uda. Teraz z powodu zakazu przylotów jest deficyt nauczycieli na rynku wietnamskim, więc to jest najlepszy czas, by to ogarnąć!
   A pracy najlepiej szukać na grupach facebookowych – tych co podałem, lub innych – w zależności od miasta, w którym chciałbyś uczyć 🙂

    • Hej, jest taka opcja, ale jest kosztowna. Musisz znaleźć wietnamską firmę, która wystawi Ci zaproszenie na biznesową wizę i pokryje koszty ubezpieczenia leczenia, na wypadek zarażenia się covidem.

 • Hej 🙂

  Klikając w link Kuckoo House zdaje się, że ta platforma już nie działa. Czy laternatywą szukania zakwaterowania może być booking lub airbnb? Czy poleciłbyś jakiś inny lokalny serwis z atrakcyjnymi cenami?

 • Super opisujesz życie w Wietnamie 🙂
  byłam w tym kraju i czuję, że zostawiłam tam serce, dlatego chcę wrócić 🙂 mam pytani czy jest szansa na znalezienie pracy przez polkę w gastronomii (knajpka, kawiarnia etc) ewentualnie w sprzedaży stacjonarnej? Czy to typowo zajęcia dla lokalsów?

 • Dziękuję 😊
  Możesz znaleźć pracę w gastronomii, jednak płaca jest niska, jako kelnerka (1-2 dolary na godzinę), czy kucharka.
  Myślę, że najlepszym pomysłem będzie znaleźć kogoś, kto chce otworzyć własną restauracje, czy pub w Wietnamie i z nim od podstaw coś stworzyć. Jak poważnie o tym myślisz, mogę Was skumać 😊
  Odnośnie sprzedaży, to stacjonarna trochę odchodzi do lamusa: w Wietnamie największe sprzedaże generuje się teraz online, w social nediach, dla pojedynczych osób lub małych firm najlepiej sprzedająca opcją jest live stream. Jeżeli dobrze umiesz sprzedawac na live stream, to znajdziesz tu zatrudnienie bez problemu 😄
  Pozdrawiam serdecznie

  • Najbardziej gratuluję odwagi i żony dla takiego uśmiechu warto stąd się zwijać.

   Strony umiem robić wprawdzie wykorzystuje do tego połowiczne rozwiązania ale dzięki temu cena może być niska gdyż zajmuje to mało czasu i efekt jej super.

   Największy problem mam z tym jak zdobyć klientów…. Nie mam jakoś wiary w to, że na takie usługi jest jeszcze popyt.

   Obecnie mam bardzo małe wymagania co do zarobków ważne żeby to robić z fajnego miejsca i spotykać uśmiechniętych ludzi bo w Naszej wspaniałej Ojczyznie przynajmniej dla mnie sytuacja jest nie do życia….

  • Witam 🙂
   Na pewno jest taka możliwość, bo widziałem kilka osób na lotnisku w Hanoi z psami. Trzeba im jakieś dokumenty wyrobić i podróżują w specjalnym miejscu dla zwierząt w klatkach (które trzeba samemu zakupić).

 • Hej, studiowałem filologie angielska jednak nie broniłem się i nie mam dyplomu, jednak chciałbym spróbować swoich sił jako nauczuciel w Wietnamie. Myślisz że który międzynarodowy certyfikat zrobi najlepszą robotę ?

 • Witaj, super blog.
  Mam pytanie odnośnie sprawdzania przeszłości kryminalnej. Czy trzeba to zrobić przed wyjazdem w polskiej policji? Jak długo się czeka na coś takiego?

 • Świetne informacje, dziękuję!

  Sporo ludzi z Kanady wyjechało do Korei, Japonii, Chin lub Wietnamu uczyć języka angielskiego. Zwykle pracowali w szkołach (dla dzieci i dla dorosłych), ale niektórym udało się załatwić prywatne lekcje, oczywiście za gotówkę—jeden pracował w Chinach i zarabiał setki dolarów dziennie. Co do Chin, bardzo miło widziani są ludzie z akcentem kanadyjskim, amerykańskim i brytyjskim; Australijczycy mogą mieć lekkie problemy. Również Chińczycy jakoby bardziej patrzą na kolor skóry, niż na akcent i znajomość angielskiego (tzn. wolą białych). Notabene to ostatnie zdanie napisałem, zanim przeczytałem Twój komentarz-a więc to się potwierdza!

  Wiem, że są pewne certyfikaty, które mogą być wymagane przez dane szkoły—a może i w ogóle warto je posiadać.

  Dla przykładu, „Teaching English as a Second Language Certificate”: Seneca College w Ontario oferuje poziom 1 i 2, każdy trwa po 2 miesiące. Humber College w Ontario-2 semestry. Uniwersytet Concordia oferuje taki certyfikat w jeden rok.

  Jednakże zależy, kogo się uczy. Niektórzy uczą dzieci, na b. niskim poziomie, i nauka sprowadza się do prostych wyrazów i zwrotów. Uczenie systematyczne wymaga znajomości gramatyki angielskiego. Natomiast niektórzy po prostu uczyli ludzi, którzy znali angielski, ale chcieli go doszlifować, szczególnie w pewnych dziedzinach, co nie wiązało się tak bardzo z gramatyką, ale bardziej ze słownictwem i konwersacją.

  Chociaż język angielski nie jest moim „native tongue”, to rozważam zdobycie takiego certyfikatu, popracowanie nad „pronunciation” i znalezieniu pracy w jednym z azjatyckich krajów na jakiś czas, co pozwoliłoby mi połączyć podróże i pracę zarobkową.

 • Fajna strona, właśnie jestem w podróży po Wietnamie ze kumpelą. Trochę tych porad znam z Tajlandii. Jedziemy teraz do Mui Ne na leżaka. Od dłuższego czasu myślę nad tym jak przenieść się do tej części globu. Poza tym wiem, że chciałbym znaleźć tutaj swoją drugą połówkę, ponieważ tutejsza kultura jakoś bliższa mi jest aniżeli europejska, rozumiem bardziej i szanuję. To fascynujące jak ludzie potrafią się szanować. Pozdrawiam serdecznie. Mamy 4 tygodnie więc po Wietnamie Kambodża i znowu Tajlandia. I znowu będę ryczał w samolocie powrotnym, heja 🙂

 • Jest szansa znaleźć pracę jako montażysta video pracowałem wiele lat w tym zawodzie w Polsce:) Mam też doświadczenie o obróbką dźwięku i produkcją muzyczną A za 2 tyg będę w Wietnamie i planuje tu pozostać na dłużej 😉 Będę wdzięczny za info świetny vlog 🙂

 • Jest szansa znaleźć pracę jako montażysta video pracowałem wiele lat w tym zawodzie w Polsce:) Mam też doświadczenie o obróbką dźwięku i produkcją muzyczną A za 2 tyg będę w Wietnamie i planuje tu pozostać na dłużej 😉 Będę wdzięczny za info świetny vlog 🙂

  • Tutaj cenowo może Cię konkurencja dojechać, bo bardzo tanio to robią Wietnamczycy, ale poziom pozostawia często wiele do życzenia, bo montują to jak u nas wiele lat temu.

 • Brzmi super :), chcę przeprowadzić się w 2025, hehe na razie znam z 20 słów po wietnamsku, ale mam tam już wielu znajomych i na razie planuję Sajgon na początek. W sumie programista z zawodu, więc mógłbym uczyć innych programowania i trochę angielskiego (jako nauczyciel angielskiego odpada bo nie mam poziomu C) no i do tego pracuję zdalnie, więc nie było by chyba źle:). Z tego co napisałeś to wygląda dość fajnie, zwłaszcza z zakładaniem własnej firmy albo nauką różnych rzeczy innych.
  Chociaż w sumie fajnie by było już znaleźć jakichś ludków chętnych nauki programowania (C#, .NET (aplikacje desktopowe)) i uczyć zdalnie i potem jak już się przeniesie to uczyć z bliższego miejsca lub na miejscu albo kto wie, może i przyspieszyłoby się wyjazd już w drugiej połowie tego roku hmm

 • Hej
  Dobrze prowadzona strona.
  Od jakiegoś czasu myślę o wyjeździe z Polski.
  Wietnam to jeden z kierunków – czy znasz osoby które chciałyby
  założyć wspólnie interes gastronomiczny w Wietnamie , w dwójkę zawsze raźniej :}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × pięć =