Zakładanie małego biznesu w Wietnamie – FAQ

Wystartowanie z własnym biznesem jako obcokrajowiec w Wietnamie jest łatwiejsze, niż w większości krajów Azji Południowo-Wschodniej.

Proces zakładania firmy w Wietnamie jest łatwy i relatywnie prosty. Czyni to kraj miejscem wartym założenia niewielkiego biznesu; jak restauracji, kafejki internetowej, czy firmy konsultingowej. Przeczytaj, czego się spodziewać przy zakładaniu firmy poniżej.

CZY OBCOKRAJOWIEC MOŻE POSIADAĆ FIRMĘ W WIETNAMIE?

Obcokrajowiec może posiadać firmę w Wietnamie. Niektóre branże, jak turystyka, marketing, czy rozrywka wymagają lokalnego partnera. Większość biznesów może być jednak w 100% posiadana przez foreignera.

Przykłady branż, które pozwalają na posiadanie całości udziałów:

  • Sprzedaż hurtowa
  • Sprzedaż detaliczna
  • Produkcja
  • Usługi
  • Centra szkoleniowe
  • Jedzenie i napoje

Mimo, że obcokrajowiec może posiadać całość biznesu, musi on jednak posiadać przynajmniej jednego dyrektora, który jest rezydentem Wietnamu. Jeżeli właściciel firmy nie jest rezydentem, musi wyznaczyć wietnamskiego dyrektora.

MINIMALNY KAPITAŁ WYMAGANY DO ZAŁOŻENIA BIZNESU W WIETNAMIE

Większość typów biznesów nie ma ustalonego minimalnego wymogu kapitałowego. Twój biznesplan powinien być jednak realistyczny i dobrze wyliczony. Jeżeli zakładasz niskie koszty prowadzenia działalności, nie musisz posiadać wysokiego kapitału.

Rejestrując firmę pamiętaj jednak, że

  • Wkład kapitałowy jest metodą finansowania firmy zwolnioną z podatku
  • Jeżeli firmie skończą się pieniądze, możesz je uzupełnić, ale proces ten zajmuje około 3 tygodnie (biurokracja).

By dostać kartę rezydenta: od lipca 2020 wkład kapitałowy musi wynosić minimum 130 000 dolarów, by właściciel mógł dostać kartę rezydenta.

KONSULTING I USŁUGI IT

Kapitał minimalny w tych branżach to tylko 3000 USD, ponieważ nie jest potrzebne fizyczne biuro do prowadzenia działalności. Ta sama zasada tyczy się biznesów IT, jak np. tworzenie stron internetowych.

SPRZEDAŻ DETALICZNA, HURTOWA I ECOMMERCE

Sprzedaż detaliczna i hurtowa to kolejna dobra opcja, dla kogoś, kto chce prowadzić niewielki biznes w Wietnamie. Z racji na brak potrzeby posiadania biura, koszty prowadzenia firmy są niskie. Minimalny kapitał, by zarejestrować przedsiębiorstwo waha się pomiędzy 10 000, a 20 000 dolarów. Oczywiście jest to kwota do Twojego użytku, która zostaje dla Ciebie po zarejestrowaniu biznesu.

RESTAURACJA W WIETNAMIE

Kapitał potrzebny do założenia restauracji zazwyczaj wynosi około 20,000 dolarów. Lokalizacja restauracji w dużej mierze wpływa na wymagany wkład pieniężny.

SZKOŁY JĘZYKOWE I CENTRA SZKOLENIOWE

Szkoły językowe są bardzo popularną inwestycją wśród obcokrajowców. Minimalny wymagany kapitał to 900 dolarów na każdego planowanego studenta. By ustalić wymaganą kwotę na start trzeba najpierw ustalić liczbę uczniów. Później można ją jednak zwiększyć.

Ten rodzaj biznesu wymaga posiadania biura oraz pokoju nauczycielskiego. Lokalizacja powinna posiadać również niezbędne pomieszczenia, jak salki do nauki, czy toalety. Minimalna wymagana przestrzeń na studenta to 2,5 metra kwadratowego.

ILE TRWA REJESTRACJA FIRMY W WIETNAMIE?

Zarejestrowanie firmy, w której jedynymi właścicielami są obcokrajowcy potrwa kilka miesięcy (maksymalnie do sześciu). Można skrócić ten czas do 7 dni, jeżeli część udziałów będzie posiadał obywatel Wietnamu.

JAKIE SĄ PODATKI W WIETNAMIE?

Podatek dochodowy w Wietnamie wynosi w większości przypadków między 10%, a 20% w zależności od branży i progu podatkowego, który osiągasz. Firmy energetyczny lub wydobywcze płacą pomiędzy 32% a 50%, w zależności od lokalizacji.

Wiele firm ma jednak ulgi podatkowe, zależące od lokalizacji oraz branży. Na przykład firmy szkoleniowe i szkoły językowe mają czteroletnią ulgę podatkową. Płacą zaledwie 5% (w zależności od miejsca prowadzenia działalności).

Działalności objęte ulgami podatkowymi to m.in. rolnictwo, opieka zdrowotna, produkcja wyrobów wysokiej potrzeby.

Po rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych wszyscy założyciele firmy otrzymują dywidendę od zysków netto. Od dywidendy obowiązują podatek 5%, jeżeli właścicieli jest kilku. Jeżeli sam prowadzisz działalność jesteś z niego zwolniony.

Podatek dochodowy dla pracowników to 10%. Roczny przychód poniżej 120 milionów VND nie jest opodatkowany (20,000 zł).

TEORIA TEORIĄ, A JAK TO WYGLĄDA W PRAKTYCE?

W praktyce wielu Wietnamczyków i obcokrajowców otwiera niewielkie biznesy bez rejestracji. Dopóki są one niewielkie i służą wyłącznie utrzymaniu siebie i rodziny to rząd wietnamski przymyka na to oko.

Wielu właścicieli biznesów z fizyczną lokalizacją (restauracje, sklepy), które nie są zarejestrowane, musi uiszczać comiesięczną opłatę dla policji. Jest to tutaj powszechna praktyka.

Ile musisz zarabiać, by spokojnie tutaj żyć, przeczytaj w moim poście „Jakie są koszty życia w Wietnamie?

Jeśli cenisz sobie treści wolne od reklam i sponsorowanych treści, to możesz wesprzeć moją pracę poprzez postawienie mi wirtualnej kawy https://buycoffee.to/josyn. Dzięki temu będę mógł kontynuować pisanie użytecznych i wartościowych tekstów dla Ciebie i innych czytelników!

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − 7 =