Ślub z Wietnamką w Wietnamie – jakie dokumenty są potrzebne?

Zadziwia mnie, że jednym z najczęściej zadawanych pytań przez czytelników wietnamblog.pl jest jakie dokumenty trzeba przygotować, by ożenić się z Wietnamką. Poprosiłem zatem Linh, by rozpisała listę dokumentów, które musieliśmy przygotować do naszego ślubu w Wietnamie.

Przed złożeniem i przygotowaniem dokumentów najlepiej jednak udać się do miejsca, gdzie chcecie zarejestrować swoje małżeństwo i dokładnie spytać, co należy przygotować. Każde miasto, wioska, czy prowincja mogą mieć nieco inne wymagania.

Dokumenty wymagane ze strony Wietnamki

 1. Odpis aktu stanu cywilnego (single certificate) wydany przez urząd w miejscu zameldowania kobiety. Składamy go w polskiej ambasadzie, by ta wydała odpis aktu stanu cywilnego mężczyzny. Musi zostać on zalegalizowany przez wietnamskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Jeżeli sami to zrobicie to zapłacicie 60,000 dongów, wynajmując agencję, by zrobiła to za Was, zapłacicie 250-300,000 VND.
 2. Certyfikat badań ze szpitala, potwierdzający, że nie masz żadnych chorób psychicznych lub fizycznych, które wpływają na Twoje postrzeganie i ocenę sytuacji. Idąc na badanie będziemy potrzebować 2 zdjęcia o wymiarze 4 x 6 cm, paszport, kartę ID, około 2,000,000 VND.
 3. Odpis aktu urodzenia (kopię poświadczoną notarialnie oraz oryginał).
 4. Karta ID, książka rodzinna (registration book – family book) kopia poświadczona notarialnie oraz oryginał.
 5. 1 zdjęcie 4 x 6 cm.

Dokumenty wymagane ze strony Polaka

 1. Certyfikat badań ze szpitala, potwierdzający, że nie masz żadnych chorób psychicznych lub fizycznych, które wpływają na Twoje postrzeganie i ocenę sytuacji. Idąc na badanie będziemy potrzebować 2 zdjęcia o wymiarze 4 x 6 cm, paszport, kartę ID, około 2,000,000 VND. Certyfikat zostanie wydane w języku angielskim i wietnamskim.
 2. Odpis aktu stanu cywilnego. Odpis trzeba zalegalizować w ambasadzie polskiej, przetłumaczyć oraz notarialnie potwierdzić.
 3. Odpis aktu urodzenia.
 4. Paszport i jego kopia.
 5. Zdjęcie 4 x 6 cm.

Mam już wszystkie dokumenty. Gdzie je złożyć, by zarejestrować ślub?

Po przygotowaniu wszystkich dokumentów, musicie udać się do Urzędu Stanu Cywilnego w prowincji, z której pochodzi Wasza wybranka. Tam je składacie i prosicie o wyznaczenie terminu ślubu cywilnego. Kobieta może zrobić tę część bez towarzystwa mężczyzny. Dokumenty będą sprawdzane około 1-2 tygodnia. Opłata wynosi 1,200,000 VND.

W wyznaczonym terminie udajecie się wspólnie do Urzędu Cywilnego i podpisujecie dokumenty ślubne. Warto poprosić o 2-3 kopie odpisu aktu małżeństwa, ponieważ będzie potrzebne później do transkrypcji w Polsce.
Niestety nie jest to tak uroczysta ceremonia, jak w Polsce. Po prostu formalność.

Utraconą ceremonię można nadrobić jednak wyprawiając ślub w buddyjskiej świątyni!

Jeśli cenisz sobie treści wolne od reklam i sponsorowanych treści, to możesz wesprzeć moją pracę poprzez postawienie mi wirtualnej kawy https://buycoffee.to/josyn. Dzięki temu będę mógł kontynuować pisanie użytecznych i wartościowych tekstów dla Ciebie i innych czytelników!

5 komentarzy

 • wow, właśnie poczytałem trochę Twojej historii i jest trochę podobna do mojej. Poznałem Wietnamkę w Nowej Zelandii w trakcie pandemii i bierzemy ślub cywilny za dwa tygodnie tutaj ale ceremonia w Wietnamie też będzie w przyszłości. A za kilka tygodni też pierwszy wyjazd do Polski!

 • A ile urlopu potrzebuję, aby wziąć ślub w Wietnamie? Pracuję i żyję w Niemczech. Czy można uruchomić procedurę przed wylotem?

 • A czy wymienione dokumenty, szczególnie akt stanu cywilnego mają swoją datę ważności? Czy mogę je dostać na kilka miesięcy przed ślubem i będzie ok?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 + cztery =